| General Information | Prime Power | Standby Power |
|---|---|---|
| Rated Power (kVA) | 100 | 110 |
| Power Rating (kW) | 80 | 88 |
| Frequency (Hz) | 50 | |
| Engine Model | 6BT5.9-G1 | |
| Engine Speed (RPM) | 1500 | |
| Phase | 3 | |
| PF | 0.8 | |
| Control System | Digital | |
| Rated Voltage (V) | 400/230 (Customizable) | |
| Fuel Tank Capacity Operating Time | ≥ 8h @ 75% load | |
| Model | BC110 (Open Type) | BC110S (Silent Type) |
|---|---|---|
| Length (mm) | 2120 | 2850 |
| Width (mm) | 850 | 1040 |
| Height (mm) | 1400 | 1430 |
| Tank Capacity (L) | 184 | 184 |
| Engine Model & Manufacturer | 6BT5.9-G1 (Cummins) |
| Number of Cylinders | 6 |
| Cylinder Arrangement | In-line |
| Cycle | Four Stroke |
| Aspiration | Turbocharged |
| Bore x Stroke | 102 x 120 mm |
| Displacement | 5.9 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Prime Power/Speed | 86 kW/1500 rpm |
| Standby Power/Speed | 96 kW/1500 rpm |
| Cooling System | Force Water Cooling Cycle |
| Total Lubrication System Capacity | 16.4 L |
| Coolant Capacity (Engine Only) | 7.9 L |
| Fuel Consumption (100% Load) | 208 g/kWh @1500 rpm |
| Alternator Brand | BOBIG |
| Alternator Manufacturer | FUJIAN BOBIG ELECTRIC MACHINERY CO.,LTD |
| Alternator Model | BW-274C |
| Alternator Rated Power | 80kw/100kva |
| Rated Voltage | 230v/400v |
| Rated Frequency | 50hz |
| Connecting Type | 3 Phase and 4 W |
| Protection Grade | IP23 |
| Altitude | ≤1000m |
| Exciter Type | Brushless, Self-exciting, AVR automatic voltage regulating, 100% Copper |
| Insulation Class | H class |